TAŞ URFADA DİLE GELDİ

TAŞ URFADA DİLE GELDİ

Şanlıurfa’da özellikle ilk yerleşim alanlarında kullanılan nahit (Urfa) taşı el ustaları ile çeşitli şekiller verilerek birçok ev ve idari bina yapılarında kullanılmış ve günümüze kadar halen birçok eski yerleşim alanlarında bu yapılar görülmektedir. Urfa taşının özelliklerinden biri ise yazın iç kısmı serin kışın ise sıcak tutmaktadır.  Nahit taşı günümüzde Urfa, Mardin ve Gaziantep bölgeleri n de coğrafi yapı olarak sadece bu 3 ilde bulunmaktadır ve günümüzde halen bu taşlar estetik olarak çok rağbet görmektedir.

Şanlıurfa’da köklü bir geçmişi olan Urfa Taş Blok Taş tesisi halen tarihi ve Urfa taşını gün yüzüne çıkartıyor ve taşa adeta bir sanat eserine dönüştürüyor.  Şanlıurfa ve çevre illerde birçok eski yapı imalatı yanı sıra yeni yapılarda da Urfa taşıyla sanat eserleri ortaya çıkartan Urfa Taş Blok tesisi tüm bunların yanı sıra Şanlıurfa’da mezar taşı alanında da öncü firmalardan biri olmuş durumda.

Şanlıurfa’da merkez konumunda bulunan Urfa Taş ocağında hedef ileriki yıllarda çevre il ve ilçelerde tesisler kurarak şube sayılarını artırmak.